Blueberrys utlandsstudiemässa 2025
Den 6 – 8 mars arrangerade vi på Blueberry Sveriges utlandsstudiemässa i Malmö, Göteborg och Stockholm. Mässan lockade hundratals besökare, där både unga och föräldrar tog chansen att träffa mer än 40 college och universitet från hela världen.
På plats fanns skolor från Australien, Nya Zeeland, USA, Asien och Europa för att informera om sina utbildningar och allt det destinationen har att erbjuda. Tidigare studenter från skolor som UCLA Extension, Santa Monica, Swinburne, Santa Barbara City College, Edith Cowen och Kai Japanese Language School var även med och delade sina erfarenheter. Självklart var vi på Blueberry även på plats för att ge rådgivning och svara på alla era frågor om utlandsstudier.
Under mässan hölls även två föreläsningar om utlandsstudier för att inspirera och dela mer praktisk information, som hur ansökningsprocessen ser ut och hur det fungerar med CSN. Besökarna fick dessutom chansen att tävla om vårt exklusiva mäss-stipendium för kursstart i höst!