Vi som jobbar på Blueberry är tidigare utlandsstudenter som hjälper dig att navigera genom djungeln av studier utomlands. Du bokar in en kostnadsfri rådgivning med en personlig handledare som hjälper dig att hitta ett land och ett college/universitet som passar in i dina framtidsplaner och önskemål.
Boka in gratis studierådgivning här
Du börjar med att fylla i en digital ansökan på blueberry.nu. Efter det kommer vi hjälpa dig samla in de ansökningshandlingar som vi behöver för att sedan sköta hela processen med din skola. Självklart ser vi till att du gör allting på rätt sätt och i rätt tid.
Se alla college & universitet här
När du blivit antagen till ditt college/universitet hjälper vi dig med nödvändiga processer som att söka CSN-lån, köpa försäkring, boende och visum med mera. Vi anordnar även Pre Departure-kvällar innan avresa där du får chansen att träffa andra Blueberry-studenter som ska till samma land och samma skola.
Dags för avresa! Du betalar in din terminsavgift direkt till din skola. Den hjälp du får av Blueberry är alltid kostnadsfri. Vi hoppas såklart att du håller kontakten med oss under dina utlandsstudier och vi finns självklart tillgängliga om det skulle dyka upp frågor eller funderingar på din nya skola.
Har du tusen frågor om utlandsstudier? Tycker du det verkar krångligt och svårt att studera utomlands? Nedan har vi samlat de vanligaste frågorna och svaren om utlandsstudier i vår FAQ. Längre ner på sidan hittar du dessutom mängder av tips och information inför dina utlandsstudier.
Hittar du ändå inte vad du letar efter? Tveka inte att kontakta oss på info@blueberry.nu.
Klicka här för att se vanliga frågor och svar om att studera utomlands.
Till FAQ