Så var Sveriges utlandsstudiemässa i september 2026

Tre städer, över 50 skolor och hundratals nyfikna besökare. När Blueberry arrangerade Sveriges utlandsstudiemässa den 17-19 september kom världen till Malmö, Göteborg och Stockholm.

I år välkomnade vi flera nya skolor till mässan: Adelaide University, Lancaster University, Hanyang University och University of Western Australia. Samtidigt var det roligt att se bekanta ansikten på plats igen, bland annat Santa Barbara City College, Edith Cowan University, EU Business School och Auckland University of Technology.

Skolornas representanter svarade på allt från vilka program som finns till hur campuslivet ser ut, och många som kom med en vag dröm gick hem med en tydligare bild av var och vad de vill studera. Föräldrar på plats var minst lika nyfikna och passade på att ställa de praktiska frågorna.

Från Lorenzo de’ Medici till Sveriges mästerkock

En av höjdpunkterna var Hugo Nilsson, känd som Rajjekost och från Sveriges mästerkock, som deltog på mässan i Göteborg. Hugo tog själv hjälp av oss och har studerat på Lorenzo de’ Medici i Italien och berättade i sin föreläsning om tiden där: hur det var att bo och plugga i ett nytt land, vad han tog med sig hem och hur upplevelsen har format honom.

Jag ville uppleva ett land och ta del av nånting nytt. För mig blev det Italien för maten, vinet, konsten, ja, jag ville bort helt enkelt

Hans berättelse visade tydligt att studier utomlands kan bli början på något mycket större. Även andra tidigare studenter fanns på plats och delade med sig av sina erfarenheter och det är ofta just de berättelserna som får drömmen att kännas möjlig.

Under dagarna hölls också föreläsningar där besökarna fick tydliga svar på hur ansökningsprocessen går till och hur man kan finansiera sina studier med CSN.

Se stämningen från mässan

Missade du mässan, eller vill du uppleva den igen? I vår recap-video får du en inblick i vad som pågick under dagarna i Malmö, Göteborg och Stockholm.

Nästa gång kan det vara du

Funderar du på att studera utomlands? Nästa utlandsstudiemässa äger rum 10-12 mars 2027. Håll utkik på vår hemsida och i våra sociala kanaler. Ta chansen att ställa dina frågor direkt till skolorna och bli inspirerad till att göra ditt livs äventyr.

Lova Möller Nilsson

Marketing Coordinator